Poniższy tekst jest trochę o tym, że nikt nie może nakazać nam przedkładać zwyczajną codzienność ponad nasze, nawet najbardziej niezwykłe marzenia.

W dobie tekstów typu “znajdź sobie jakąś stabilną pracę”, w czasach, w których nażelowany wesołek śpiewający, że “Kunegunda była dumna”  bez problemu dostaje czas radiowy, a wokalistka, która na każdym karaoke sprawia, że jakoś tak głupio przejąć po niej mikrofon, bo wszyscy zaniemówili z wrażenia, musi pracować w jakimś nudnym biurze.  Powinniśmy pamiętać, że prawdziwy talent nie obroni się sam. Można nawet powiedzieć, że im większy talent, tym więcej pracy będzie trzeba włożyć jeśli chciałoby się zrobić
z nim coś więcej niż tylko pobawić wieczorami.

 

        Twoja pasja jest ważna

Chciałbym Ci z tego miejsca powiedzieć, że cokolwiek robisz: piszesz, śpiewasz, fotografujesz, rysujesz, to ma znaczenie. Nie daj sobie wmówić, że liczy się tylko stabilna praca i dobry kredyt hipoteczny. Jeżeli zdania, którymi ktoś deprecjonuje twój talent, twoje zaangażowanie w marzenia,  twoje projekty, zaczynają się od słów  “Najwyższy czas żebyś…”  “Powinnaś pomyśleć o…” “Ja w twoim wieku miałem już…”  i tym podobnych, to wypowiedź taką zignoruj. To są puste frazesy. Konformistyczne brednie od ludzi, którzy nie oczekują od życia nic więcej niż zestaw standardowy
i w związku z tym niczego więcej od siebie nie dają. W porządku, mają do tego prawo, ale nie mają prawa mówić, że ich droga jest jedyną słuszną, że twoja droga wiedzie donikąd.

 

          Drzwi, których nikt nie otwiera

 

Ostatnio Żywoblog zorganizował jednemu człowiekowi wernisaż fotograficzny. Zanim fotograf się z nami skontaktował, kilka lokali odrzuciło jego propozycje. Trafił do nas, wspólnie znaleźliśmy odpowiednią przestrzeń i wystawa się odbyła. Już teraz otrzymuje telefony z kolejnymi propozycjami.

Bo widzisz czasami tak jest, że wystarczy wyjść kilka kroków naprzód. Debiutantom trudno wydać książkę –  a napisałeś ją chociaż? Kontaktowałeś się z wydawnictwami?   Dwoma, trzema,  dwunastoma?   Znasz proces wydawania książki własnym sumptem? Konkursy literackie?  Platformy do udostępnienia twórczości pisanej? (Np Wattpad.com ) 

Chciałabyś zajmować się w życiu śpiewaniem? Może warto pomyśleć o założeniu kanału na Youtube?  Poza tym jedna  godzina w studiu nagraniowym to  koszt   40 – 100 zł  Wiedziałaś o tym?  Czy w twoim mieście nie odbywa się przypadkiem konkurs wokalny? Pokaz talentów? Śledzisz to na bieżąco?

Ja sam mam poczucie, że wciąż robię dla swoich marzeń za mało.  Dlatego nie pozwalam sobie na myślenie, że są one trudne do zrealizowania.  Może są, może nie.  Kiedy zrobię wszystko co będzie w mojej mocy, wtedy dopiero rzetelnie ocenię, jak wysoko zawieszona jest poprzeczka.

Niezależnie od tego czym jest nasz talent, nasza pasja,  nasze marzenie o tym co chcielibyśmy robić w życiu. Często wykładamy sie na tym, że już na samym początku analizujemy setki przeszkód, które rzekomo stoją nam na drodze zanim w ogóle zrobimy choć jeden krok. Pozwalamy, żeby codzienność okradała nas z tego, co kochamy robić najbardziej, bo podobno na tym polega dorosłość i z tym się wiąże dojrzałość. Nieprawda.

Jasne, jeżeli twoje hobby to dla Ciebie tylko i aż sposób na spędzenie wolnego popołudnia i czujesz się w swojej codziennej pracy dobrze, to tylko tak trzymać. Ale jeśli gdzieś tam chociażby tli się myśl, że to może być coś więcej, że twoja pasja określa jak mogłoby wyglądać twoje życie, to nie pozwól nikomu na gaszenie tego przeczucia. Nikomu, zwłaszcza sobie.

Zrób dzisiaj coś dla swojej pasji, Huncwot

Photo by Alex Wigan on Unsplash

Post Scriptum

Jeżeli zajmujesz się czymś artystycznym i myślisz, że fajnie byłoby mieć swoją własną wystawę, wieczór autorski, recital.  To napisz do nas na zywoblog@gmail.com  Całkiem możliwe, że wspólnie wpadniemy na jakiś pomysł.