Imperium mrówekDzień mrówek i Rewolucja mrówek, to jedna z najoryginalniejszych trylogii jakie czytałem i nie chodzi o to, że motywem przewodnim jest inteligentna cywilizacja owadów.

            Na początek zagadka: Jak ułożyć cztery trójkąty z sześciu zapałek? Odpowiedź znajdziecie na końcu tekstu razem z wyjaśnieniem co to ma wspólnego z książkami o mrówkach.

Jest mroźny marzec 2017 roku. Cierpiąc na niedobór woluminów wybieram się do pobliskiej biblioteki. Na miejscu orientuję się, że nie wziąłem smartphona, na którym mam zapisaną listę książek, które chciałbym przeczytać. To okazja, żeby dokonać wypożyczenia w starym stylu – chodząc między półkami i szukając czegoś, co zaintryguje. Trafiam na tytuł Imperium mrówek autorstwa Bernarda Werbera. Z opisu wynika, że pisarz przedstawił w powieści koncepcje inteligetnej cywilizacji, którą stworzyły tytułowe owady. Podekscytowany zabieram egzemplarz do domu.  Czy znajdę tam ciekawe rozwiązania lingwistyczne zastosowane, żeby lepiej oddać język mrówczego społeczeństwa? Niesamowite koncepcje? Może niezwykle intrygującą fabułę, która zmusza do przewrócenia jeszcze jednej kartki przed pójściem spać?

Znajdę o wiele więcej

Książki o mrówkach autorstwa Werbera, to nie tylko wszystkie powyższe zalety, ale też mnóstwo pomysłów i spostrzeżeń, które skłaniają do refleksji nad tym, czym właściwie jest inteligencja.  Autor przedstawia mrówczą cywilizację w sposób tak rozbudowany i spójny zarazem, że aż ciężko uwierzyć, że  jest to książka SF, a nie prawdziwa historia. Fabuła przeplatana fragmentami tajemniczej Encyklopedii wiedzy względnej i absolutnej dotyczy kolejno spotkania dwóch odrębnych cywilizacji, próby nawiązania kontaktu i wreszcie rozważań czy możliwa jest współpraca między gatunkami tak od siebie różnymi. Trylogia subtelnie poszerza nasze horyzonty, prowokuje do myślenia i do wyjścia poza wszystkie znane schematy. Jak mrówka widziałaby nasz świat, gdyby jego istnienia była w pełni świadoma? Czy mrówki mają poczucie humoru?  Czy powinniśmy szukać inteligentnych cywilizacji dużo bliżej ziemi?

Zagadka z początku artykułu to tylko jedna z kilku, które pojawiają się w książce. Do udzielenia odpowiedzi potrzebne jest dosłownie myślenie wielowymiarowe. Rozwiązaniem jest: piramida. Z sześciu zapałek da się w ten sposób ułożyć cztery trójkąty. Jeżeli lubicie błyskotliwe refleksje, które na długo zostaną w waszej głowie i przekonają do przyjęcia nowych perspektyw na otaczającą was rzeczywistość,  to trylogia Bernarda Werbera jest pozycją obowiązkową.

Bądżcie weseli – Huncwot

                                          BONUS (Dla osób z Łodzi)

Jako, że mieszkam w Łodzi, a mój publicystyczny pseudonim obowiązuje. Postanowiłem rozpocząć projekt  „Mapy Huncwotów”.   Za pomocą Google Maps stworzyłem plan Łodzi, na którym zaznaczyłem wszystkie biblioteki podlegające pod internetowy system bibiloteczny „MATEUSZ” a także  stacje Łódzkiego roweru miejskiego. (żeby w łatwy sposób do tych bibliotek się dostać)   Pominąłem póki co bibliotekę na ogrodowej,  gdyż przez długi czas będzie ona nieczynna w wyniku remontów, jakie trwają na tej ulicy.

Mapa będzie z czasem rozwijana o kolejne istotne biblioteki i ciekawe punkty, a znajdziecie ją zawsze pod tym linkiem