Czy hashtagi mogą być środkiem stylistycznym? Co to metahashtagi? Czyżby moje zamiłowanie do hashtagów było #StillbetterlovestorythanTwilight?

 

Symbol # był wykorzystywany do oznaczania pewnych tematów w sieciach IRC, czyli wczesnej formie czatu, za pomocą której można, między innymi,  tworzyć określone grupy tematyczne. Znak wykorzystuje się również w programowaniu. Znaną nam dziś funkcje hashtagu zaczął pełnić początkowo na Twitterze w 2007r. dzięki propozycji Chrisa Mesiny – designera z google (Tutaj możecie zobaczyć jego profil na Linkedin i dowiedzieć się o nim więcej). Według leksykografii w tym samym roku na blogu Steva Boyda pojawił się wpis, w którym powstało słowo hashtag, co jest połączeniem nazwy  symbolu “hash” z jego funkcją “tagowania” określonych tematów. Tyle prosta historia. (Wspominany wpis tutaj)

Współcześnie hashtagi pełnią bardziej rozbudowaną funkcję niż tylko oznaczania danej grupy tematycznej. Wzrosła  ich rola w mediach społecznościowych. Stały się kolejnym sposobem kreatywnego przekazu. Oprócz funkcji informacyjnej  zaczęły pełnić funkcję humorystyczną,   a jako środek stylistyczny zostały zaadaptowane przez raperów. W tej ostatniej funkcji najbliżej im jest do parentezy (która oznacza wtrącenie czegoś w nawiasie… sic!)  jednak w przeciwieństwie do niej wymagają kontekstowej zależności z tekstem, który je poprzedza. Na polskiej rapscenie najskuteczniej posługują się nimi Dwa Sławy. W ich utworach znajdziemy takie teksty jak “Dobrze się zachowałem #Lenin” ( W utworze Człowiek Sztos) czy “Ciało w szafie “Tabernakulum” (W utworze Bą Bą Bą) Do zrozumienia zasadności tych hashtagów potrzebna jest wiedza o tym,  co się dzieje obecnie z ciałem Lenina oraz czym jest tabernakulum. W ten sposób hashtagi stają się środkiem stylistycznym sprawdzającym wiedzę, erudycję i umiejętność łączenia ze sobą faktów w ramach gier słownych. Pojawiły się również metahashtagi, które odwołują się same do siebie lub swojej funkcji. Pozwolę sobie przywołać cytat z utworu rapera Eripe  “Sam się posadziłem za kratkami #R.I.P” pochodzący z utworu: 50 linijek normalności.

Sam często posługuje się hashtagami w celach humorystycznych. Na Facebooku używam również wspomnianych metahashtagów np: #Liczbynierobiąhashtagów  co wynika z faktu, że skonstruowanie czegoś takiego – #2017   jest na FB niemożliwe.  Hashtag stworzony w ten sposób nie będzie pełnił funkcji hiperłącza.

Hashtagi na stałe zakorzeniły się w internecie, a z niego wyewoluowały w zabieg stosowany w celach humorystycznych oraz w formę artystycznego wyrazu w tekstach raperów. Jeżeli tylko podejść do nich w sposób kreatywny, to jako środek stylistyczny mogą dać niesamowite efekty.

 

                                                                                              #Bądźcieweseli Huncwot

Related Articles